loader

Oğlum sınav notu kötü diye evden kaçtı ne yapmalıyım?

 1. Semra UNCU KURU

  Merhaba Sevil Hanım

  Merhaba, 11 yaşındaki oğlum Pazartesi günü evden kaçtı. Kendine küçük bir sırt çantası yapmış ve bisikletine binerek çok da fazla uzak olmayan bir parka gitmiş, orda bulduk onu. Normal şartlarda bana sormadan site içindeki parka bile çıkmayan ve site dışına tek başına hiç çıkmayan oğlum, plan yapmış ve evi terk etmiş. 3 saat aradıktan sonra o parkta bulduk onu. Bu durum beni çok korkuttu. Oğlumdan hiç beklemediğim bir davranıştı. Evden kaçmasına sebep olacak ne yaptık diye düşünmeye başladım.

  Oğluma sorduğumda evden kaçmasının sebebi ise matematik sınavı çok kötü geçmiş ve korkmuş. Açıklaması bu.  Evet ben ders yapması konusunda baskı yapıyorum ama bu sonuçlara varacağı sinyalini hiç almamıştım. Oğlum ders çalışmayı hiç sevmez ve zorlamadan masa başına asla oturmaz. Ders yapmayı hiç sevmeyen, sınavlarına asla kendi kendine çalışmayan ve akademik başarısı düşük oğlumun bu durumu kullanmasından endişeliyim. Şimdi bu evden kaçmayı bir koz olarak kullanıp bu sefer daha uzaklara gitmesinden çok korkuyorum. Bundan sonra oğluma nasıl davranmalıyız ve oğlumla konuşmak ister misiniz, bir uzmana başvurmalı mıyız? Teşekkürler.

  • Uzman Pedagog Sevil Yavuz

   Sevgili Semra Hanım,

   Öncelikle geçmiş olsun. Oğlunuzu saatlerce bulamamış ve büyük bir korku atlatmışsınız.  Neyse ki yakın bir mesafede onu bulmayı başarmışsınız. Oğlunuzun çok çekingen olduğu mesajını aldım yazdıklarınızdan. Sizden izinsiz sitenin parkına çıkmayan çocuk sizden ayrı yaşamayı düşünmüş. Bu ciddi bir durumdur. Oğlunuz bunu sınav notunun düşük olmasından dolayı yapmış. Sınav notu konusunda ne kadar ilgilisiniz ve baskı uyguluyorsunuz ki çocuk kötü not almanın sonucuyla karşılaşmamak için evden kaçmayı yani sizle yüzleşmemeyi tercih etmiş.

   Evet bu davranışı ile size bir mesaj veriyor. Aslında mesajın sizde farkındasınız. Sınav notlarının, akademik başarısının bu kadar önemsenmesinden çok rahatsız olmuş. Bu durumla artık duygusal olarak başa çıkamayınca sizi korkutmak, onu sevdiğinizi hissetmek istemiş. Ama siz yine de durum ciddiyetinin farkında değilsiniz. Böyle bir durumda hiç beklemeden profesyonel bir destek almış olmanız gerekirdi bana soru sormadan. Bu gün evden kaçmayı deneyen çocuk anne babası verdiği mesajı almazsa yarın intihar girişiminde bulunabilir mesajını tekrar iletmek için.

   Unutmayın ki herkes akademik açıdan yetenekli olmayabilir. Herkesin ilgi alanı akademik konular olmayabilir. Siz net bir şekilde “çocuğunuzu ders çalışmayan, tembel, notları düşük” bir çocuk görüyorsunuz. Çocuk sizin onunla gurur duyacağınız bir alan bulamıyor. Oysa akademik becerisi olmayan bir çocuğun başka yetenekleri de olabilir. Örneğin çok iyi bir sporcu ya da müzisyen olabilir. Fakat çocuğun bu yeteneğini keşfetmediğiniz ve sadece akademik alanda başarı beklediğiniz için bu yeteneklerinin farkında olamayabilirsiniz. Siz yetenekli olmadığı alanda başarı bekledikçe ve bu alanda yeteneksiz ve başarısız olduğu için oğlunuzu aşağıladıkça çocuk kendine olan güvenini kaybedecek, kendini değersiz hissedecek.

   Bu durum böyle devam ettikçe de her geçen gün psikolojisi daha da bozulacaktır.  Bu nedenle çocuğunuzun akademik başarısını değil, ruh sağlığını önemsemenizin  zamanı geldi. Lütfen zaman kaybetmeden profesyonel bir destek alın ve oğlunuzla olan iletişiminizi yeniden yapılandırın. Oğlunuzun sevdiği bir alanda hobi kursuna gönderin ve farklı yeteneklerini keşfedin.

   Kaynak: Meydan Gazetesi

Etiketler: oğlum sınav notu kötü diye evden kaçtı ne yapmalıyım