loader

Bir Babadan Mektup: Oğlumu Bulmak ve Onunla Tanışmak...

yazdır

Bir Babadan Mektup: Oğlumu Bulmak ve Onunla Tanışmak...

Merhaba Sevgili Anne Babalar, Bir Başarının ve mutluluğun hikayesini sizlerle paylaşmak istiyorum.Duyarlı babamız Ali Bey hikayesini bir mektupla şu şekilde dile getiriyor.Kendisine hikayesini sizlerle paylaşmama izin verdiği için teşekkürlerimi sunuyorum

Merhaba Sevgili Anne Babalar, Bir Başarının ve mutluluğun hikayesini sizlerle paylaşmak istiyorum.Duyarlı babamız Ali Bey hikayesini bir mektupla şu şekilde dile getiriyor.Kendisine hikayesini sizlerle paylaşmama izin verdiği için teşekkürlerimi sunuyorum.

 

 

 

Bir Babadan Mektup: Oğlumu bulmak ve onunla tanışmak...

 

          Benim 4 yaşında Alperen adında bir oğlum var. Her anne baba gibi oğlum için en iyisini istiyorum. Ama her şey istemekle olmuyor, bazen hayatta her şeyi kontrol edemiyoruz ve canımızdan çok sevdiğimiz çocuklarımız en yakınları veya yabancı kişiler tarafından zarar görebiliyor. Oğlum ona bakan bir yetişkin tarafından 2 ile 3,5 yaş arası kötü muamele gördüğünü bundan 6 ay önce anlayabildim. Ne yazık ki erken çocukluk dönemi bu yetişkinle geçti. Oğluma çok kötü davrandığını ve çeşitli travmalar yaşattığını anlayamadım.

 

        Bu süre içinde oğlumun normal yaşıtları gibi olması gereken gelişimi durdu, içine kapandı, konuşması sadece anne ve baba demekten öteye geçemedi. Uykularından çığlık atarak uyanıyordu, akşamları eve geldiğimde bir an bile olsa yanından ayrılmamı istemiyordu. Ne zaman bir arkadaşımla karşılaşsak, onunla konuşmaya çalıştıklarında hemen arkama saklanır ve onlarla konuşmazdı. Her seferinde bana ya beni bir gün terk edersen diye sorguluyordu. Devamlı bu şekilde güvensiz bir davranış içindeydi. Onu terk edeceğimi düşünüyordu. Buna benzer birçok problemlerimiz vardı.

 

         Bu konuyla ilgili birkaç kişi ile görüştüm. Durum vahametinden dolayı acil müdahale edilmesi gerektiği aksi takdirde çocukta kapanması çok zor tahribatlara yol açacağını ileriki yaşlarında onarılmasının çok güç olacağını belittiler.

 

          Sonra Sevil Hanım hakkında yazılan tavsiye yazılarını okuyunca sevil hanımla görüştüm. Kendisiyle tanışınca doğru bir karar verdiğimi anladım. Sevil hanım işini seven, çocuklar ile çocuk olan, mesleğinin gerekliliğini tamamıyla yerine getiren ve işinin hakkını sonuna kadar veren bir kişiliği mevcut. Kendini geliştirme konusunda yeteri kadar becerikli ve akılcı davranışları mevcut, en son kendisi ile görüştüğümde Yüksek lisansa başladığını belirttiğinden dolayı kendisi zaten mükemmeli yakalıyor. Arayıpta bulamayacağınız, belki de çocuğunuza annesi ve babasının veremeyeceği birçok eğitimi Sevil Hanımdan öğrenebilirsiniz. Gerçekten çocuklarını düşünen Ebeveynlerin tek başvurabileceği bir pedagogdur.

 

         Sevil Hanımla görüştükten sonra oğlumun durumuna çok üzüldü.  Gelişimini hızlandırmak ve travma etkilerini azaltmak için bir süre düzenli görüştüm ve tavsiyelerini uyguladım. Alperenin yaşadığı ve içinde bulunduğu durum itibariyle bu uygulamaların çocuk için çok uzun zaman alacağını, bizim için zaman kaybı olduğunu ve faydasını çok uzun zaman sonra görebileceğimiz için filial terapinin, oğlumun gelişimini desteklemede, iletişimimizi geliştirmede, kendini ifade etmede, travma etkilerini azaltmada çok faydalı olacağını anlattı. Ancak birkaç hafta terapi eğitimi almaya çekindim ve uzak durdum. Sonuçta bilinmeyen ve kimse tarafından anlaşılmayan bir eğitim. Her zaman farkı durumlara karşı hep temkinli olduğumdan dolayı uzak durmak istedim. Ancak Sevil hanımın ısrarları üzerine terapiyi almaya karar verdim ve filial oyun terapisi eğitimi aldım. Filial oyun terapisine başladığımız andan beri Alperen’de gözle görülen gelişmeleri fark ettim ve bunları sizlerle paylaşmak istedim.

 

 

     Ali Bey ve Oğlu Alperen ( 2009) Filial Oyun Terapisi Eğitimi Sırasında

“Çocuklar için oyun, onların dünyasıdır. Yetişkinler için oyun onların dünyasına girmek için bir anahtardır “( Pedagog Sevil Gümüş, 2009) 

 

        Yaklaşık 2 aydır filial oyun terapisini her hafta bir seans olarak evimde yarım saat uyguluyorum. 2 aydır oğlumda gözlemlediğim gelişmeleri şu şekilde sıralamak istiyorum;

Uykuları düzene girdi ve artık geceleri çığlık atarak uyanmıyor. O kadar derin uyuyor ki yatağından yere düşünce bile uyanmıyor.

Daha önceleri akşam uykularında ben olmadan uyumazdı, her seferinde uyumak için beni bekler iken şimdi kendi başına uykusu geldiğinde uyuyor, hatta uyku saati geçtiğinde kendisi bize saatim geçiyor yatağımı hazırlar mısın diye talepte bulunuyor.

Daha önceleri öğlen uykuları 1 saat gibi uyurken şimdi ise 2-2,5 saat gibi uzun süre uyumaya başladı. Hatta gündüz seanslarında bir tanesinden sonra 3,5 saat gibi bir süre uyudu.

Anaokuluna gitmediği günlerde öğlen uykularını uyumamak için kendini çok tutarken şimdi ise uzandığı yerde kendiliğinden uyuyakalıyor.

Bir yere gideceğim zaman bana defalarca nereye gideceğimi aynı cevabı almasına rağmen ısrarla sorardı. Şimdi ise nereye gideceğimi soruyor ne kadar süre sonra geleceğimi söyledikten sonra baba sakın geç kalma diyerek cevaplıyor. Artık kendini güvende hissediyor ve bana güveniyor. Terk edilme korkusunu aştık.

Seanslar öncesi, benim yapmayacağım bir istekte bulunurken mızırdanarak ve ağlayarak isterdi. Ancak şimdi isteğini dile getiriyor. Hatta bunu Anaokulundaki öğretmenleri bile tasdikliyor, Alperende olan değişikliklerden onlar bile farkında.  

Alperen yabancılarla konuşmuyordu. Şimdi tanımadığı insanların ismini soruyor ve çekinmeden sohbet ediyor.

Sevil hanıma ilk geldiğimizde Denver  II Gelişim Tarama Testini uygulanırken tek kelime etmiyor, benim arkama saklanıyor, sorulan soruları algılamıyor boş bakıyordu Filial oyun terapisinden sonra aynı test tekrar yaparken soruları hemen algıladı, çekinmeden cevap verdi ve test performansı yükseldi.

Fiziksel gelişimi de uykusunun düzene girmesi, sağlıklı beslenmesi ve mutlu birlikte arttı. Boyu uzadı, yüzüne renk geldi. Çevremdeki herkes Alperen çok gelişti diyor.

Akşamları evde oyun kurma yapıyor, gün içinde okula gidiş dönüşte yaptıklarımızı, alışveriş yaptığımızı, bir yerlere uğradığımızı oyunlar halinde birebir yapıyoruz.

3 yaşlarında bir bıçak ile elini kestikten sonra bir daha eline makas ve bıçak almamıştı. Ancak şimdi makasla kağıtlar kesiyor, bıçakla elma ve portakal kesebiliyor. Hem de kendine o kadar güvenerek yapıyor ki benim kestiğim elmaları bile beğenmiyor. Elimden alıyor kendi kesiyor.

Algılamasında büyük gelişmeler oldu. Şimdi gittiğimiz bir yeri hemen unutmuyor hatta gideceğimi yolları arabadayken tarif ediyor. Farklı bir yola girdiğimde hemen bana neden buradan gidiyoruz, burası bizim yolumuz değil diyor.

Anaokulundaki öğretmeni ile görüştüm; son 3-4 gündür Alperende çok büyük değişikler olduğunu, ne anlatılırsa hemen anlamaya başladığını, sınıf içerisinde gayet rahat ve kendine güvenle hareket ettiğini, arkadaşları ile iyi bir uyum içinde olduğunu, sınıfta yeni arkadaşlar edindiğini belirtiyor.

 

         Kısacası, Oğlumun gece uyanmaları kesildi, aramızda iyi bir diyalog başladı en önemlisi artık oğlumu daha iyi tanıyor ve daha düzgün bir iletişim kurabiliyorum. Kendini tarif etmekte ve ne istediğini daha iyi ifade edebilecek bir olgunluğa erişti. Buna benzer birçok örnek verebilirim. Ben oyun terapisine bir sene devam edeceğim daha 2 ayda oğluma kazandırdıkları ve bu eğitimi bana verdiği için sevil hanıma çok teşekkür ederim.

 

        Çocuğu olan her anne babanın sevil hanımla tanışması ve Filial oyun terapisi alarak çocuklarının psikolojisine ve gelişimine katkıda bulunmasını gerektiğini düşünüyorum.

 

Saygılar,

Ali Sabır (Alperen’in Babası)

Filial Oyun Terapisi ile ilgili makeleyi okumak için tıklayın

Ayrıntılı Bilgi için Parenting Skills & Counceling’i arayabilirsiniz.

pago

Pedagog Psk. Dan. Sevil Gümüş

Kurucu, Çocuk Psikolojisi ve Gelişimi Uzmanı, Oyun ve Filial Terapist

www.pedagogsevilyavuz.com

 

 
Etiketler : bir babadan mektup oğlumu bulmak ve onunla tanışmak

KATEGORİYE BAĞLI DİĞER İÇERİKLER